Tomáš Hobzek v Jazzotéce: k jazzu jsem si dlouho hledal cestu

Představit vybrané nahrávky svých dřívějších i současných oblíbených interpretů tentokrát přišel bubeník Tomáš Hobzek. Kdo a jak ho ovlivnil v jeho hudebním zrání, si můžete poslechnout v záznamu dalšího dílu pořadu Jazzotéka

V pořadu Jazzotéka, který vysílá Český rozhlas Jazz každý třetí pátek v měsíci, zve jeho autor Martin Brunner st. (též flétnista a zakladatel festivalu Jazz Goes to Town) do studia etablované i začínající jazzové hudebníky a probírá se s nimi výběrem z nahrávek, které oni sami mají za podstatné pro svůj hudební vývoj či směřování.

Tomáš Hobzek patří již od svého absolutoria na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka v roce 2004 k české bubenické špičce. Byl členem Organic Quartetu Ondřeje Pivce či tria Davida Dorůžky a s předními hudebníky naší scény spolupracuje dodnes. Vede také vlastní kvartet, se kterým v roce 2009 vydal album Stick It Out, složené převážně z jeho vlastních kompozic.

Na úvod pořadu pouští Hobzek skladbu Hard-Wired ze stejnojmenného alba Davea Weckla. „Weckl byl první, koho jsem vnímal jako jazzového bubeníka. Tehdy byl jazz podle mých představ přesně taková fusion, jakou hrál,“ říká o svém raném hudebním vzoru Hobzek. „Dnes už mě ale baví zcela jiný typ jazzu, potažmo bubeníků.“

Martin Brunner st. a Tomáš Hobzek při natáčení pořadu Jazzotéka

Následují dvě ukázky z tvorby Mikea Sterna. Svou oblibu známého kytaristy vysvětluje následovně: „Například McLaughlin mě nikdy moc nezajímal, ale Stern ano. U něj jsem se opět dostával k té ‚fusionovější‘ rytmice a k jeho ‚boostrové‘ kytaře. Jakožto odkojenému ‚popaři‘ mi to zvukově bylo bližší.“

V komentáři ke skladbě Human Nature z Davisova alba You're Under Arrest pak upřímně rozvádí své dřívější hledání cesty k poslechu a pochopení jazzu. „Tehdy to bylo období, kdy jsem jazz poslouchal, ale hlavně z důvodu, že jsem si myslel, že bych ho měl poslouchat. Přišlo mi na něm přitažlivé, že bubeníci opravdu umějí hrát, nicméně nikdy jsem mu nedokázal propadnout natolik, abych ho poslouchal pořád dokola.“

V pořadu dále zazní Hobzekovy komentáře k tvorbě Johna Scofielda či Herbieho Hancocka, stejně jako informace o jeho vlastních současných aktivitách.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.