Vladimír Mikláš v poslechovém testu: Electro swing bych si nepustil

26. duben 2019

V dubnovém vydání pořadu Tak to slyším já jsme otestovali sluch Vladimíra Mikláše – dnes známého hlavně jako kytaristu, ovšem původem velmi zručného cimbalistu. Jazz sice poslouchá, ale za jazzmana se nepovažuje. Poslechněte si kompletní pořad!

Vladimíra Mikláše znají nejen jazzoví fanoušci. Kromě hraní s vlastní formací Triptych se nedávno vydal na turné s projektem Bardo, jehož je (společně se zpěvačkou Sisou Fehérovou) iniciátorem. Účinkoval ovšem i v doprovodné kapele zpěvačky Katarzie a za cimbálem jej viděli návštěvníci koncertů tak rozdílných kapel, jako jsou Prago Union a Vložte kočku. „Musím přiznat, že jako posluchač jsem se asi nedostal do kořenů jazzu. Takže se nepovažuju za jazzmana.“

Naše první hádanka, skladba z desky Ladislava Gerhardta, byla trošku zákeřná – album Prečo sme sa oženili je vyloženě pamětnickou záležitostí. Vlado album neznal, ale nás to navedlo k otázce na jeho prvotní hudební vzory:

„V začátcích mě hodně ovlivnila kapela Metallica. To jsem dokonce sháněl originální kazety a měl jsem plakáty na zdi. Jsem z Myjavy, jazz tam poslouchal asi jenom jeden člověk a to byl ředitel ZUŠky, pan Černý, se kterým jsem se moc nekamarádil, on byl starší asi o padesát let. K jazzu jsem se dostal až v Bratislavě na konzervatoři, kde jsem studoval cimbál.“

Od cimbálu ke kytaře

Při ukázce z letitého společného alba AG Fleku a Hradišťanu se Vladimír opět přiznal, že album nezná. I tak byl pravý čas na to, aby popsal svoji cestu k cimbálu a poté ke kytaře:

„Chodil jsem do folklórního souboru Krajňanec, který vedl můj děda. Neměl cimbalistu, tak mě naučil hrát nějakou stupnici a už jsem hned šel hrát kšefty. Chodil jsem hrát asi od jedenácti let, dvanáctihodinové kšefty to byly, ne jak teď… Pak jsem šel studovat cimbál na konzervatoř a tam jsem zjistil, že mám rád kytaru.“

Čtěte takéSisa Fehérová: S Chetem Bakerem jsem měla dlouhou romanci

Johna Scofielda, v ukázce z alba Hudson, poznal Vladimír po prvních šestnácti taktech. Kdo patřil mezi Vladovy zahraniční kytarové vzory? „Myslím, že první byl Pat Metheny. Dlouhou dobu potom John Scofield. Potom také Mark Whitfield. Teď jsou to Kurt Rosenwinkel, Mike Moreno a Lage Lund.“ Které jazzové desky Vlada nejvíce ovlivnily? „Between the Lines od Mikea Morena a ještě Rosenwinkelovo Star of Jupiter,“ říká briskně.

Davida Dorůžku identifikoval náš host bez větších překážek. Protože byl jedním z Vladových učitelů na pražské VOŠ Jaroslava Ježka, bylo nasnadě zeptat se, jestli mu hudební studia něco přinesla, nebo jestli se považuje spíše za samouka.

„Vždycky jsem byl samouk, i teď. Ale když jsem chodil k Davidu Dorůžkovi, Petru Zelenkovi nebo Liboru Šmoldasovi, byl jsem jimi do velké míry ovlivněný. Všichni tři mi toho hodně dali.“

Vladimír Mikláš

Nesnáším electro-swing

Ukázku z desky od Suzanne Vega Vlado nepoznal. Nás však inspirovala k dotazu na Vladimírovo působení v kapele Katarzie. „Byla to nová zkušenost, hrát s písničkářkou, pro mě to bylo poprvé. Že jsem doprovodný kytarista? No, mám tam takovou úlohu, tak jsem doprovodný kytarista. Zpíval jsem i vokály, ale to pak Katarzia zrušila, prý to bylo falešně (smích). Nová zkušenost to byla v tom, že mám být učesanější, dělat to, co se dělat má.“

Čtěte takéKytarista Mike Moreno: Začínal na metalu, dnes patří k jazzové špičce

Ala di Meolu se hostu identifikovat nepodařilo. Nicméně jsme se za poslechu fusion skladby Race with Devil on Spanish Highway stihli pobavit o tom, které hudební styly Vladovi nejsou blízké: „Electro swing. To je podle mě nejpřízemnější hudební forma komunikace.“

Jaký byl Vladův vztah ke kapele Hrana, s kým by si rád zahrál a jak dělí čas mezi různé hudební nástroje, to vše bylo rovněž důkladně rozebráno. K poslechu záznamu rozhovoru vás srdečně zveme a těšíme se na příště!

Seznam testovacích nahrávek:

• Prečo sme sa oženili – Ladislav Gerhardt – Prečo sme sa oženili – 1978

• Vandrovali hudci – Vlasta Redl, Ag Flek, Jiří Pavlica, Hradišťan – 1994

• Woodstock – DeJohnette, Grenadier, Medeski, Scofield – Hudson – 2017

• 107 Steps – David Dorůžka – Hidden Paths –  2004

• Soap and Water – Suzanne Vega – Songs in Red and Gray – 2001

• Casio Escher – Kurt Rosenwinkel – Caipi - 2017

• Race with Devil on Spanish Highway – Al Di Meola – Elegant Gypsy – 1977

• Všetko je inak – Hrana – Live 2012 – 2012

• JayGuitDee – Chris Bullock – Boomtown – 2019

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.