GoGo Penguin v Jazz Testu: Nové album s rozpaky

7. březen 2018

„Odkaz na taneční hudbu je jasný v tom, že naprostá většina skladeb je ve čtyřčtvrtečním metru, bicí drží celou dobu vyloženě taneční groove,“ vysvětluje na úvod Jazz Testu Jan Aleš, který několik let působil jako pianista po boku Laca Decziho a v současnosti hrává například s Klárou Vytiskovou.

Podle Aleše celý způsob práce GoGo Penguin odkazuje k raným 90. létům, kdy Británii zachvátil trip-hop a kapely jako Massive Attack nebo Portishead.

GoGo Penguin – Man Made Object

GoGo Penguin - Man Made Object

Albem týdne na stanici ČRo Jazz jsme tentokrát zvolili novinku manchesterského tria GoGo Penguin.

Zatímco první desky tria byly nahrány čistě akusticky, při pozorném poslechu nového alba slyšíme rozvinutí další, tedy produkční složky. Ta je podle recenzenta postavena na roveň složky instrumentální. „Jsou zde přidány další efekty, jako reverb nebo delay, které tvoří další vrstvy původně čistě pianového zvuku.“

Zvuk desky považuje Aleš za celkově příjemný a prostorný. „Připomíná mi zvuk stylu, který se dnes souhrnně označuje jako contemporary classical.“ Recenzent kapelu srovnává s Portico Quartet a zejména s již zaniklými Triosk, které však považuje za mnohem invenčnější než GoGo Penguin.

Podle Aleše album GoGo Penguin patří k těm nahrávkám, které nevyžadují soustředěný poslech, protože řada skladeb používá víceméně podobný recept. Jelikož výrazněji využívá studiové práce a efektů, za potenciální riziko považuje snahu kapely předvést podobný materiál živě na koncertě.

Podívejte se na klip k albu A Humdrum Star:

Recenze k jádru věci a bez velkých vytáček ‒ to je nový formát videorecenzí jazzových alb, který přináší od února Český rozhlas Jazz. Přední jazzoví kritici představují klady a zápory čerstvě vydaných alb. A mají na to jen pár minut. To vše nejen v audiu, ale i v perfektní obrazové kvalitě.

Jazz Test č. 3

GoGo Penguin ‒ A Humdrum Star

Chris Illingworth – klavír, klávesy
Nick Blacka – kontrabas
Rob Turner – bicí

www.gogopenguin.co.uk