Podobizna: Milan Svoboda o legendárním albu Pražského bigbandu

Do březnového Vinyl Story přišel jako host skladatel a pianista Milan Svoboda, aby zavzpomínal na první album Pražského big bandu, Podobizna (1978). Nahrávku, která nyní vyšla v novém remasteru, doplnily ve vysílání i raritní rozhlasové nahrávky z Pražských jazzových dnů. 

První obsazení Pražského bigbandu tvořili ze dvou třetin studenti konzervatoře. Byli hodně ovlivněni nekonvenčními orchestry Gila Evanse, Dona Ellise nebo Thad Jones / Mel Lewis Orchestra. Zpočátku pochopitelně tvořily základ repertoáru přejaté tituly, brzy však vznikla řada původních kompozic. 

Celé se to odehrávalo v intenzivním tvůrčím kvasu: muzikanti zároveň hráli s menšími soubory jako Impuls, Mahagon a Volf Jazztet, ze členů Pražského big bandu se také vytvořil Pražský výběr. I když věkový průměr byl něco málo přes dvacet let, záhy se začali přidávat ostřílení instrumentalisté a aranžéři. 

Výraznou posilu pro Pražský big band znamenal Svobodův o devět let starší bratranec Jiří Stivín. Jeho rozsáhlé zkušenosti byly pro ostatní hudebníky velmi cenné a soubor se i díky nim mohl zprofesionalizovat. 

První nahrávky Pražského big bandu vyšly roku 1976 na EP desce Pantonu; byly to skladby Ejhle, člověk od Milana Svobody a Ledovoda od Michala Gery. Obě se pak objevily i na albu Podobizna, ovšem v nových provedeních a v trochu obměněné sestavě orchestru. Také Kocábova skladba Ondřej byla nejdřív zveřejněna na EP desce z řady Mini jazz klub.  

Milan Svoboda si od Kocába skladbu Ondřej přímo vyžádal. V pořadu Vinyl Story vzpomínal: „Ta skladba vznikla pro Pražský výběr, Michael ji instrumentoval pro velký orchestr až dodatečně. Požádal jsem ho, aby na dlouhohrající desku Pražského big bandu autorsky přispěl, a on se rozhodl, že Ondřeje znovu zaranžuje. Vytvořil tak docela rozsáhlé dílo.“ 

Pražský big band existuje dodnes, i když většina členů se pochopitelně obměnila. Stále tam ale se Svobodou hrají Zdeněk Šedivý a Michal Gera, v repertoáru pořád mají skladby Podobizna a Ejhle, člověk

Svoboda na vznik Podobizny po 42 letech vzpomíná: „Podařilo se tehdy dát dohromady mimořádnou sestavu hudebníků a sólistů. A na to, že to byla naše úplně první LP deska, měla poměrně velký ohlas doma i v zahraničí. V prestižním americkém časopise DownBeat dostala dobrou recenzi a k tomu čtyři a půl hvězdičky z pěti možných. A toho já si teda docela považuju.“

autor: Jaroslav Riedel
Spustit audio

Související