Podobizna: Milan Svoboda o legendárním albu Pražského bigbandu
Do březnového Vinyl Story přišel jako host skladatel a pianista Milan Svoboda, aby zavzpomínal na první album Pražského big bandu, Podobizna (1978). Nahrávku, která nyní vyšla v novém remasteru, doplnily ve vysílání i raritní rozhlasové nahrávky z Pražských jazzových dnů.
První obsazení Pražského bigbandu tvořili ze dvou třetin studenti konzervatoře. Byli hodně ovlivněni nekonvenčními orchestry Gila Evanse, Dona Ellise nebo Thad Jones / Mel Lewis Orchestra. Zpočátku pochopitelně tvořily základ repertoáru přejaté tituly, brzy však vznikla řada původních kompozic.
Celé se to odehrávalo v intenzivním tvůrčím kvasu: muzikanti zároveň hráli s menšími soubory jako Impuls, Mahagon a Volf Jazztet, ze členů Pražského big bandu se také vytvořil Pražský výběr. I když věkový průměr byl něco málo přes dvacet let, záhy se začali přidávat ostřílení instrumentalisté a aranžéři.
Výraznou posilu pro Pražský big band znamenal Svobodův o devět let starší bratranec Jiří Stivín. Jeho rozsáhlé zkušenosti byly pro ostatní hudebníky velmi cenné a soubor se i díky nim mohl zprofesionalizovat.
První nahrávky Pražského big bandu vyšly roku 1976 na EP desce Pantonu; byly to skladby Ejhle, člověk od Milana Svobody a Ledovoda od Michala Gery. Obě se pak objevily i na albu Podobizna, ovšem v nových provedeních a v trochu obměněné sestavě orchestru. Také Kocábova skladba Ondřej byla nejdřív zveřejněna na EP desce z řady Mini jazz klub.
Milan Svoboda si od Kocába skladbu Ondřej přímo vyžádal. V pořadu Vinyl Story vzpomínal: „Ta skladba vznikla pro Pražský výběr, Michael ji instrumentoval pro velký orchestr až dodatečně. Požádal jsem ho, aby na dlouhohrající desku Pražského big bandu autorsky přispěl, a on se rozhodl, že Ondřeje znovu zaranžuje. Vytvořil tak docela rozsáhlé dílo.“
Pražský big band existuje dodnes, i když většina členů se pochopitelně obměnila. Stále tam ale se Svobodou hrají Zdeněk Šedivý a Michal Gera, v repertoáru pořád mají skladby Podobizna a Ejhle, člověk.
Svoboda na vznik Podobizny po 42 letech vzpomíná: „Podařilo se tehdy dát dohromady mimořádnou sestavu hudebníků a sólistů. A na to, že to byla naše úplně první LP deska, měla poměrně velký ohlas doma i v zahraničí. V prestižním americkém časopise DownBeat dostala dobrou recenzi a k tomu čtyři a půl hvězdičky z pěti možných. A toho já si teda docela považuju.“
Související
-
Vinyl Story: Zdena Adamová o jazz-rockovém Mahagonu
První album skupiny Mahagon vzniklo jako ambiciózní studiový projekt. V pořadu Vinyl Story na toto album vzpomínala zpěvačka Zdena Adamová-Klapková.
-
Michael Kocáb: K jazzu se vrátím, vrhnu se na big bandy
Deska Žízeň (1978), jazzrockový debut Pražského výběru, je dnes ceněným sběratelským artiklem a my jsme jí věnovali speciální listopadové vydání pořadu Vinyl Story.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.