Radim Hanousek: Na pomezí vážné hudby a jazzu

5. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radim Hanousek

S brněnským saxofonistou Radimem Hanouskem jsme se sešli nad dvěma novinkami. Je to jednak album Sailor on Dry Land, které natočil norsko-český NOCZ Quartet s pěveckým sborem (jako NOCZ & Choir), a dále nahrávka souboru Dust in the Groove. Poslouchejte dubnový Rozhovor měsíce!

Komorní pěvecký sbor, s nímž skupina NOCZ na svém albu spolupracuje, vznikl přímo pro tento projekt. Česko-norská skupina na svém čtvrtém albu pokračuje v konfrontaci svého umění s pozvanými hosty. Nápad připravit nahrávku s pěveckým sborem měl zakladatel skupiny, norský trumpetista Didrik Ingvaldsen.

„Já jsem si původně představoval masu pěvců, ale nakonec je to spíše voice band, který využívá různých gest a improvizačních zvukových prostředků, kterými narušuje tok hudby. Střídá se tím pádem prostor pro sbor a hudbu a zvukově je to odlišné od toho, jak zní běžný pěvecký sbor,“ popisuje Hanousek.

Spolupráce se sborem fungovala úplně jinak než nahrávání s Ivou Bittovou na albu NOCZ & Iva Bittová. „Iva je osobnost, která si okamžitě vymezí svůj prostor. V rámci improvizací měla vše pevně pod kontrolou. Sbor takový prostor neměl, vstupoval vždy do už rozjeté kapely. Ale míra svobody byla velká v obou případech,“ srovnává saxofonista.

I když většinu skladeb pro album Sailor on Dry Land zkomponoval Didrik Ingvaldsen, jeho český kolega nás nechává nahlédnout i do své vlastní autorské kuchyně:

„Baví mě hrát si s možností zápisu, aby hudebník respektoval autorské potřeby a zároveň měl velký prostor pro svůj přístup k dané skladbě. Kombinuju grafické zápisy s klasickou notací nebo třeba používám jen rytmické zápisy nebo naopak tónový výběr bez udání rytmu. Tyto kombinace hudebníky provokují k jinému projevu než jen k volné improvizaci, ale zároveň je výsledek hodně otevřený.“

Hrátky s grafickým zápisem

Konkrétně Hanousek představuje svou krátkou skladbu Spolu 2: „Toto je jeden z pokusů, kdy jsem si hrál s grafickým zápisem. Jsou to tři vrstvy zapsané rytmicky s volnými tónovými výškami. Forma je otevřená a sestavuje se dohodou. Zmíněné vrstvy fungují zleva doprava i zprava doleva. Před akcí se tedy stanoví forma před akcí, a pokud to vyjde, měli bychom vyjít z jednoho bodu a opět v jednom bodě skončit. Ta skladba je otevřená pro jakékoli obsazení.“

Na čem dělá... trumpetista Didrik Ingvaldsen

Didrik Ingvaldsen

Norský trumpetista a skladatel je členem kapel po celé Evropě, včetně dvou českých. Jak se k nám vlastně dostal a co letos chystá nového?

Skladba Spolu 2 je spojovacím můstkem mezi skupinami NOCZ a Dust in the Groove, které ji obě mají v repertoáru. Hanousek v rozhovoru vzpomíná, že Dust in the Groove zpočátku vůbec nebylo jazzové těleso, ale že v současné době se jedná o „hru mezi soudobou hudbu a jazzem“ a že jazz se do repertoáru souboru vkrádá čím dál víc.

Dust in the Groove používá neobvyklé kombinace nástrojů včetně například marimby hrané smyčcem nebo pomocí dechu (Martin Opršál). Jako styčný bod s jazzem Hanousek zmiňuje „titulní“ groove, který používá jako kontrast ke zvukovým plochám a strukturám. Dust in the Groove pracuje s prvkem improvizace a právě zde se projeví hudební základ jednotlivých členů.

Radim Hanousek v rozhovoru přibližuje také svůj aktuální doktorandský projekt na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V jeho rámci zkoumá průniky mezi soudobou vážnou a jazzovou hudbou. Za tímto účelem sestavil ansámbl, který tvoří jak studenti Katedry jazzové interpretace, tak studenti klasické kompozice, klavíru nebo zpěvu. Za sebou mají například workshop a nácvik improvizace s rakouským hráčem na čtvrttónovou trubku Franzem Hautzingerem.

Rozhovor se saxofonistou a skladatelem Radimem Hanouskem vede Milan Tesař (Radio Proglas). V pořadu uslyšíte skladby z alba NOCZ Quartet & Choir – Sailor on Dry Land a z připraveného alba skupiny Dust in the Groove.

autor: Milan Tesař
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...