Tomáš Liška v poslechovém testu: Po Pastoriovi je těžké hledat nový zvuk

24. květen 2019

V květnovém vydání pořadu Tak to slyším já jsme otestovali sluch basisty Tomáše Lišky. Dozvěděli jsme se mnoho nejen o jeho hudebních kořenech, ale zazněla i jedna z nejnovějších nahrávek jeho kapely Invisible World. Poslechněte si kompletní záznam pořadu!

Tomáš Liška se na hudební scéně pohybuje bezmála dvacet let. V současné době je členem kapely Druhá tráva, zároveň se ovšem věnuje i svým autorským projektům. Je leaderem mezinárodní formace Invisible World, se kterou hraje osobitou variantu world music. Léta jsme jej mohli vídat v jazzových klubech, například s kapelou Points.

Proto jsme si jako první „soutěžní“ otázku vybrali chyták, díky kterému jsme měli možnost prověřit pevnost Tomášových rockových kořenů:

„Tohle jsem opravdu nečekal (smích)... nějaký osmdesátý nebo sedmdesátý léta. Hudba Praha?…já tu písničku znám.“ Hudba Praha to ovšem není, je to kapela Abraxas: „Já Abraxas nikdy neposlouchal, ale byl jsem na jejich živém vystoupení jako puberťák. Stáli jsme tam v těch vytahaných svetrech a vůbec nepařili, jen pokyvovali hlavami, protože jsme samozřejmě poslouchali tu muziku.“

„Koření jiných kultur mě přitahuje,“ říká Tomáš Liška:

Návraty ke kontrabasu

Následovala obligátní otázka ‒ kudy vedla Tomášova cesta ke kontrabasu? „Jako malý kluk jsem chodil na kontrabas, ale moc mě to nebavilo, takže když jsem skončil základku, skončil jsem i s kontrabasem. V sedmnácti jsem si přál k jednomu Ježíšku baskytaru, začal jsem cvičit. A ruku v ruce s tím šlo i poslouchání nejrůznějších druhů muziky, takže jsem se přes fusion dostal až k akustickému jazzu. Až na konzervatoři jsem se dostal obloukem zpátky ke kontrabasu.“

U hádanky následující také nejdříve zaznělo zaváhání, ovšem nakonec byl správně identifikován jeden ze členů hrajícího dua: „Je to Eddie? Eddieho Gomeze jsem moc nesjížděl, ale velikej respekt, hraje krásně. Jen ty jeho pozdější nahrávky jsem moc nesnesl poslouchat kvůli zvuku.“

Kteří jsou tedy Tomášovi oblíbení basisté? „Scott LaFaro. A pak to nějak vykrystalizovalo v basisty, kteří hrají funkční bas, takže můj velký hrdina je třeba Charlie Haden. Od začátku do konce. Avishai Cohen, samozřejmě. George Mraze miluju, Miroslav Vitouš je velká inspirace. Ale nejvíc je asi ten Charlie.“

U další ukázky bylo Tomášovi napovězeno, že se jedná o českou nahrávku: „Tipoval bych to na Štěpánku Balcarovou… Juraj Bartoš? Panečku… To je Petr Kořínek? A který to je rok? No, to jsme zrovna s Petrem byli v úzkém kontaktu (smích).“

Pastoriův odkaz

U další ukázky jsme Tomášovi slíbili, že bude hrozně těžké ji uhodnout. Hádání ovšem trvalo jen zhruba 14 taktů: „No prosím tě: Jaco Pastorius. To je Birthday Concert? Když ses před tím ptal na basisty, kteří mě inspirovali, tak jsem mluvil o kontrabasistech. Mezi baskytaristy je to samozřejmě Jaco. To jsou fantastické nahrávky, dodnes si to rád pustím.“

Vymanit se z Pastoriova vlivu ovšem není snadné. „Pomohl mi k tomu kontrabas, protože díky němu jsem se baskytaře několik let věnoval jen okrajově. A teď vlastně baskytaru znovu objevuju a snažím se na to jít z jiného úhlu. Myslím, že bychom měli začít hledat nový sound ‒ a jsou basisti, kteří na to jdou úplně jinak, přitom tam ale slyšíš ten odkaz.“

Nahrávku skupiny Nerez poznal Tomáš okamžitě. Záhy se ukázalo, že hudba Zuzany Navarové má pro Lišku velmi osobní podtext:

„Já se Zuzanou Navarovou začal vlastně až s deskou Skleněná vrba a pak s těmi následujícími čtyřmi alby. A na nich hraje na basu Franta Raba. A jemu já vděčím za strašně moc věcí. Když jsem se rozhodoval, kam nasměruju život, tak jsem občas docházel na lekce k Frantovi. A on byl to očkovací médium, díky kterému jsem se do toho ještě víc ponořil a začal ještě víc makat. Základ celé basistické filosofie jsem dostal od Franty a moc mu za to děkuju!“

Pokud vás zajímá celý rozhovor, zveme srdečně k poslechu záznamu ‒ dozvíte se, jaký vztah má Tomáš Liška k world music, jaké bylo jeho první zásadní angažmá a také jak se vyrovnává teoreticky i prakticky s jazzovou tradicí. Přejeme příjemný poslech.

Související