Česká jazzová sklizeň 2018 – 5. díl
Už pátým dílem pokračujeme v pravidelném výročním mapování české jazzové scény. Jaká alba letos vyšla a na jaká jste možná zapomněli?
Jan Kavka Trio – Past Stories (Must-art)
Ostravský pianista Jan Kavka je známý mimo jiné ze souboru Ostrich Quartet. Nyní vydalo první album jeho vlastní trio, které dále tvoří kontrabasista Marek Dufek a bubeník Adam Sikora. Kavka, který je absolventem Akademie Karola Szymanowskiego v polských Katovicích, s triem původně hrál standardy, ale pro své debutové album vybral osm autorských skladeb.
Andy Schofield – Suite for JT (Animal Music)
V Praze usazený britský saxofonista Andy Schofield připravil první vlastní album. To obsahuje jedinou skladbu, Suite for JT o šesti větách a závěrečné codě. Skladbu Schofield napsal na objednávku jazzového festivalu v Manchesteru, kde ji spolu s ním provedl pianista John Taylor, jemuž je i věnována. Studiovou nahrávku s autorem nahráli přední hráči české scény – mimo jiné Jiří Slavík, Daniel Šoltis, Oskar Török, Vojtěch Procházka nebo Marcel Bárta.
Brünnwerk / Zlámal – Toman (Ears & Wind Records)
Brněnský saxofonista a improvizátor Pavel Zlámal natočil a vydal v roce 2018 čtyři oficiální alba s různými projekty. Jedním z nich je Brünnwerk, popisovaný jako „poezie všedního dne Petra Rybíze Tomana v doprovodu jazzově improvizačního tělesa pod kuratelou Pavla Zlámala“. Dále účinkují Kristian Kuruc (bicí), Juraj Valenčík (kontrabas), Martin Konvička (piano, fender rhodes) a Jaroslav Šťastný (Hammond organ).
Otto Hejnic Trio – Beauties (Hevhetia)
Po dvou autorských deskách a jednom albu se standardy nabízí bubeník Otto Hejnic další kolekci převzatých skladeb. Nahrál ji v osvědčené sestavě s pianistou Ondrejem Krajňákem a s kontrabasistou Josefem Fečem. Album obsahuje mimo jiné filmové melodie z Twin Peaks, Vinnetoua nebo Černého Orfea, ale také nesmrtelnou Chaplinovu skladbu Smile nebo Limelight od téhož autora.
Heterofón – Mezitím v Brně (Amplion Records)
Desetičlenná formace brněnských hudebníků kombinuje jazzové prvky s estetikou volné tvorby a se zvukem soudobé vážné hudby. Rytmiku tvoří mladí jazzoví hráči (Václav Pálka, Martin Konvička a Juraj Velančík) a doplňuje ji známý brněnský experimentátor Jaroslav Šťastný. Dechovou sekci tvoří klasicky školení hudebníci, členové filharmonií a operních orchestrů, absolventi nebo současní studenti JAMU. Vedle lesního rohu, trubky, trombónu, fagotu a tuby zní na albu i fujary, instalatérské trubky nebo okarína.
Baro Rey – My Soul (vlastní náklad)
Pianista, skladatel a zpěvák Baro Rey absolvoval před deseti lety KJJ v Praze. Srdcem i zaměřením má blízko k jazzu, kubánské hudbě, popu a soulu. Těmto žánrům se věnuje i na svém profilovém albu My Soul, které shrnuje jak jeho autorskou tvorbu, tak jazzové standardy v netradičním pojetí. Mezi hosty na albu jsou například Radek Němejc nebo Miroslav Hloucal.
Související
-
Český rozhlas Jazz ocenil nejlepší jazzová alba roku 2017. Zvítězil saxofonista Luboš Soukup
V roce 2017 vyšlo v Česku nejvíce jazzových alb v novodobé historii. Patří k nim i Země Luboše Soukupa. Stáhněte si zdarma náš letošní katalog!
-
ČRo Jazz ocenil nejlepší jazzová alba roku 2016, boduje Dorůžka
Za nejlepší jazzovou nahrávku uplynulého roku označila stanice Český rozhlas Jazz album kytaristy Davida Dorůžky.
-
Český rozhlas Jazz vybral nejlepší jazzová alba roku 2015. Vítězí Concept Art Orchestra
ČRo Jazz vyhlásil výsledky ankety jazzových odborníků, kteří za nejlepší loňské album označili bigbandovou nahrávku Concept Art Orchestra s názvem The Prague Six.